Jak wybrać meble do biura?

Umiejętnie urządzone biuro to miejsce wyposażone w odpowiednie meble, które zapewnią pracownikom należyty komfort pracy. Meble biurowe powinny być jednocześnie funkcjonalne, wytrzymałe i estetyczne. Czym kierować się przy ich wyborze? Jakie meble do biura wybrać? Zapraszamy do lektury artykułu.

Meble dopasowane do firmy

Przy wyborze mebli do biura, warto uwzględnić charakter samej firmy. W tradycyjnych branżach idealnie sprawdzą się uniwersalne meble drewniane z fotelami ze skórzanym siedzeniem bądź też materiałowym obiciem odpornym na użytkowanie. W nowoczesnych branżach warto pokusić się o odważniejsze rozwiązania, takie jak połączenie metalu ze szkłem. Bez względu na sam styl aranżacji, ważne jest, by był on przede wszystkim spójny. Konieczne są też wcześniejsze pomiary pomieszczeń, które pomogą nam w wyznaczeniu optymalnych gabarytów mebli. Przy dużym biurze dobrym wyborem będą większe meble, które dadzą lepszy efekt wizualny.

Ergonomia mebli biurowych

Przy zakupie mebli biurowych należy pamiętać, że pracownicy będą korzystali z nich codziennie, docelowo przez kilka lat. Dlatego tak istotne jest, aby były one zaprojektowane w sposób umożliwiający prostą i szybką obsługę. Dla przykładu – otwieranie szuflad biurka nie powinno wymagać niepotrzebnego schylania się, a szafa biurowa wspinania się po dokumenty. Natomiast fotel powinien zapewniać zdrową pozycję dla kręgosłupa.

Wytrzymałość mebli do biura

Powinniśmy pamiętać również o tym, że wszystkie meble w biurze muszą być wykonane z najwyższej jakości materiałów. Takich, które zapewnią wieloletnie i intensywne użytkowanie.

Biurka pokryte wykończeniem syntetycznym są znacznie bardziej odporne na potencjalne uszkodzenia. Potrzebne są też solidne półki, które wytrzymają ciężar biurowych segregatorów.

Jakie meble powinny znaleźć się w każdym biurze?

Kluczowym elementem wyposażenia każdego biura są meble. To, jakie z nich powinny znaleźć się w danej przestrzeni, zależy od sposobu jej użytkowania. Przykładowo, w biurze rachunkowym kluczową rolę odgrywać będą pojemne szafy na liczne dokumenty. W branży kreatywnej ważniejsze będą natomiast same stanowiska pracy. W biurze, w którym przyjmowani są klienci, należy zapewnić również strefę do spotkań z nimi – ze stolikiem i fotelem. Niezbędna może okazać się również przestronna sala konferencyjna z dużym stołem i krzesłami.

Wśród biurowych mebli nie może zabraknąć zwłaszcza biurek, przy których pracownicy codziennie wykonują swoje zadania. Spędzone przy biurowych stolikach długie godziny wymagają, by miały one odpowiednią wielkość i wysokość. Dodatkowym atutem będzie możliwość przechowywania w nich firmowych dokumentów. Niemniej istotny jest również fotel. Tu najważniejsza jest jego wygoda – wyprofilowane oparcie, regulacja wysokości i podłokietniki zapewnią maksymalny komfort siedzenia.

Jak ustawić meble w biurze?

Sam wybór mebli biurowych to dopiero początek – równie istotne jest ich właściwe ustawienie. Na uwagę zasługują zwłaszcza biurka, które w przypadku modnych przestrzeni open space ustawione są w wyspy, bloki lub kastry, sprzyjające pracy zespołowej. W tym samym pomieszczeniu lub w wydzielonej kabinie dźwiękoszczelnej warto zapewnić również wolnostojące biurka umożliwiające pracę w skupieniu. Z pomocą mobilnych ścianek można zmieniać na bieżąco aranżacje wnętrza, by idealnie pasowała do aktualnie realizowanych zadań.

Najbardziej efektywne usytuowanie biurka polega na ustawieniu go bokiem do okna. Ważne jest też ustawienie względem drzwi – optymalnie meble biurowe powinny stać przodem lub bokiem do nich. Ustawienie tyłem do wyjścia powoduje zaburzenie prywatności i bezpieczeństwa pracownika.