Projekt Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej BONA-MED – przed jakimi wyzwaniami stanęli architekci z biura Make it Yours?

Sektor ochrony zdrowia rozwija się bardzo prężnie. Z roku na rok przybywa na rynku nowych placówek medycznych, szpitali czy prywatnych gabinetów lekarskich. Specyfika tego typu obiektów wymaga od architektów nie tylko znajomości przepisów i norm budowlanych, ale także konkretnych rozwiązań stosowanych w medycynie i typach terapii realizowanych w danym obiekcie. Przed jakimi wyzwaniami stanęliśmy podczas projektowania wnętrz placówki BONA-MED?

Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej BONA-MED – cel działania

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej BONA-MED to ośrodek funkcjonujący na rynku od 2007 roku. Udziela on całodobowych świadczeń zdrowotnych, które swym zakresem obejmują przede wszystkim leczenie, pielęgnację i rehabilitację przewlekle i obłożnie chorych osób. Z pomocy ośrodka skorzystać mogą także pacjenci, którzy przebyli fazę leczenia szpitalnego oraz mają zakończony proces diagnostyczny, jednak ze względu na stan zdrowia czy stopień niepełnosprawności oraz brak możliwości samodzielnego funkcjonowania w środowisku domowym, wymagają stałego nadzoru lekarskiego, profesjonalnej pielęgnacji, jak i rehabilitacji.

Projektowanie placówek medycznych – jakie zadania zrealizowało Make it Yours?

Biuro architektoniczne Make It Yours rozpoczęło prace nad zaprojektowaniem wnętrz dla NZOZ BONA-MED w 2018 roku. Zakres prac obejmował zaprojektowanie wszystkich wnętrz w budynku – począwszy od recepcji i korytarzy, przez pokoje dla pacjentów, po stanowiska dla pielęgniarek. Specyfika przeznaczenia budynku wymagała od naszych architektów zapoznania się i sprostania specyficznym wymaganiom, jakie stoją zarówno przed personelem placówki medycznej, jak i samymi jej klientami.

Kluczowe wyzwania projektowe i sposoby ich rozwiązania

Podczas prac koncepcyjnych i projektowych położyliśmy szczególny nacisk na to, aby projektowane przez nas wnętrza BONA-MED spełniały wszystkie wymogi sanitarne określone przepisami i jednocześnie umożliwiały pacjentom rekonwalescencję w atmosferze możliwie zbliżonej do warunków domowych lub pensjonatowych o podwyższonym standardzie.

W celu osiągnięcia tego efektu wykorzystaliśmy naturalne materiały takie jak drewno, tkaniny, kamień, metal, szkło i tapety. Nie zabrakło także naturalnej roślinności. Wśród dominujących w projekcie kolorów znalazły się różne odcienie brązów i zieleni, które nadały wnętrzom efektu przytulności i optymizmu, z jednoczesnym nakreśleniem czystości.

Pomieszczenia przeznaczone na części wspólne wyposażyliśmy w duże okrągłe stoły. Dzięki nim pacjenci zyskali miejsce do jedzenia, jak i do wspólnego spędzania czasu czy przyjmowania gości. Należy podkreślić, że wybrane dla BONA-MED meble pochodziły z oferty specjalistycznych firm zajmujących się wyposażeniem obiektów medycznych. Dzięki temu zachowaliśmy zgodność z przepisami i możliwość dostosowania ich do potrzeb osób o różnym stopniu niepełnosprawności, w tym także pacjentów poruszających się na wózkach inwalidzkich.  

Całość wnętrz ośrodka BONA-MED tworzy spójną oraz miłą w odbiorze przestrzeń, w której niezbędne rozwiązania funkcjonalne łączą się z estetyką. Pacjenci ośrodka, jak i personel mogą ze spokojem wykonywać działania medyczne, a proces rekonwalescencji mija w komfortowych warunkach.