Jakie kolory do biura wybrać, aby pozytywnie wpłynęły na kreatywność pracowników?

Umiejętnie skomponowana kolorystyka biura może korzystnie oddziaływać na twórczość, wydajność i zaangażowanie pracowników. I odwrotnie – nieudane zestawienie kolorystyczne wnętrz skutkuje ich zmęczeniem, rozkojarzeniem i rozdrażnieniem. Jakie barwy powinny dominować w biurze, aby pracownicy działali kreatywnie i wydajniej realizowali swoje obowiązki? Na jakie barwy uważać podczas urządzania nowoczesnego biura? Podpowiadamy!

Oddziaływanie kolorów na pracowników

To, w jaki sposób odbieramy kolory i na nie reagujemy, jest w dużej mierze zależne od naszych indywidualnych upodobań. Jeśli jednak chodzi o ogólny wpływ poszczególnych barw na naszą psychikę, wszyscy reagujemy dość podobnie. Psychologia kolorów, która odwołuje się do naszych pierwotnych instynktów i ludzkiej natury potwierdza, że barwy nie tylko wzbudzają w nas konkretne skojarzenia, ale również wywołują określone skutki emocjonalne. To wszystko sprawia, że kolory ścian, mebli, podłóg oraz innych elementów wyposażenia biura mają olbrzymi wpływ na to, jak odnajdujemy się w danym pomieszczeniu. Ma to szczególne znaczenie dla naszego funkcjonowania w biurze, w którym spędzamy 8 godzin dziennie.

Przy aranżowaniu biura, należy kierować się prostą zasadą: wybierać stonowane kolory, a te mocniejsze używać jedynie w formie akcentów. Wnętrze zdominowane przez jeden kolor, choć z pewnością spójne, będzie męczące przy wielogodzinnej pracy. Dobierając kolory do biura, należy również uwzględnić oświetlenie danych pomieszczeń. Zarówno to naturalne, jak i sztuczne może zniekształcać zastosowane w aranżacji barwy, a jednocześnie niwelować ich pobudzające do pracy działanie.

Najlepsze kolory do biura

Już na etapie projektowania biura warto dowiedzieć się, które z kolorów będą najkorzystniej oddziaływać na użytkowników biurowej przestrzeni.

1. Niebieski – skutecznie uspokaja i wycisza, kojarzy się z ładem i porządkiem, sprzyjając przy tym pracy umysłowej. Dlatego idealnie sprawdza się w pomieszczeniach, w których dochodzi do stresujących sytuacji i konfliktów. Będzie doskonałym wyborem do sali spotkań i gabinetów pracowników na stanowiskach zarządczych.

2. Zielony – tak jak niebieski, wykazuje działanie uspokajające. Kojarzy się z naturą, dlatego w przestrzeni biurowej warto postawić na „żywe” akcenty w tym kolorze. Rośliny doniczkowe czy ściana z mchu pozwolą na wykreowanie kojącej nerwy atmosfery, która sprzyjać będzie skupieniu. Dodatkowo zielony pozwala odpocząć oczom zmęczonym pracą przed komputerem.

3. Żółty – jego odcienie wzbudzają pozytywne skojarzenia z latem, co z kolei wprawia nas w dobry nastrój i dodaje energii do pracy. Żółty nie tylko skutecznie pobudza, ale również pozwala utrzymać skupienie na zadaniach w pracy. Wykorzystując go do aranżacji biura, warto zdecydować się na stonowane odcienie. Zbyt soczysta żółć szybko męczy wzrok.

4. Czerwony – wykorzystane z rozsądkiem odcienie czerwonego napędzają do działania. Jednak należy zachować rozwagę, gdyż stosowane w nadmiarze mogą powodować rozdrażnienie, a nawet agresję. Z tego powodu, kolor ten dobrze spełnia swoje motywujące zadanie jako dodatek w aranżacji wnętrza. W biurze czerwone mogą być choćby doniczki, ustawione na regale segregatory czy nieduże obrazy na ścianach, które dodatkowo ożywią przestrzeń.

5. Szary – nasze zestawienie zamyka kolor neutralny, który swoją popularność zyskał wraz z trendem na wnętrza utrzymane w minimalistycznym stylu. Szary daje spore możliwości aranżacji i świetnie komponuje się z innymi barwami, również tymi wymienionymi wcześniej. Jako baza dla nich, sam wykazuje właściwości wyciszające. Użyty w nadmiarze może jednak działać przygnębiająco.