Przyjazne dla pracowników biuro – czyli jakie?

W biurze spędzamy większą część dnia. Odpowiednie zaprojektowanie jego wnętrz przekłada się więc nie tylko na naszą wydajność, ale także na nasze samopoczucie i satysfakcję z wykonywanej pracy. Coraz częściej spotkać się można z opinią, że projekt wnętrza biurowego jest elementem, na który pracownicy zwracają uwagę, wybierając pracodawcę. Czy faktycznie przyjazne dla pracowników warunki w biurze są aż tak ważne?

Na co zwrócić uwagę podczas projektowania biura?

1.     Oświetlenie w biurze

Z raportu „Barometr zdrowych domów” opracowanego przez firmę Velux wynika, że blisko 36% europejskich i 33% polskich pracowników pracuje w biurach. Koszty związane z utrzymaniem kadry zazwyczaj stanowią około 90% całkowitych kosztów operacyjnych przedsiębiorstwa. W praktyce oznacza to, że nawet niewielkie wahania wydajności ich pracy mogą mieć bardzo duży wpływ na wyniki finansowe danej firmy czy organizacji. Odpowiednie zaprojektowanie wnętrz biurowych, w tym i oświetlenia, ma wpływ na zdrowie, samopoczucie i produktywność pracowników. Z raportu natomiast dowiadujemy się, że aż 47% pracowników biurowych twierdzi, że w ogóle nie ma dostępu do naturalnego oświetlenia w pracy.

Na etapie planowania funkcjonalnego oświetlenia w biurze należy pamiętać, że dzięki oświetleniu dopasowanemu do trybu, jak i charakteru pracy zwiększa się komfort i bezpieczeństwo pracowników. Najlepszym źródłem oświetlenia jest światło dzienne. Jednak zazwyczaj nie jest ono wystarczające. Aby spełnić ustawowe normy dotyczące natężenia oświetlenia w biurach, należy podczas projektowania uwzględnić także oświetlenie: ogólne, miejscowe i złożone. Wybór form oświetlenia należy natomiast dostosować do powierzchni biura oraz charakteru pracy, która będzie w nim wykonywana. Należy również zwrócić uwagę na poszczególne strefy w biurze. Inne potrzeby oświetleniowe będzie mieć bowiem open space, sala konferencyjna, pokój socjalny czy gabinet zarządu firmy.

2.     Zieleń w biurze

Biofilia w miejscu pracy cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jak dowodzą bowiem badania, rośliny mają bardzo dobry i kojący wpływ na nasz układ nerwowy. Uspokajają, sprzyjają pracy twórczej i podnoszą kreatywność. Dodatkowo rośliny wytwarzają tlen i oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji. Tworzą także niepowtarzalny klimat, który surowe wnętrza biur zamienia w przyjazne miejsca pracy. Kwestia ta ma szczególnie duże znaczenie w czasach, w których spędzamy codziennie wiele godzin w pracy.

3.     Akustyka wnętrz biurowych

Równie ważne w projektowaniu przyjaznych dla pracowników biur jest zadbanie o akustykę. Nadmierny poziom hałasu dekoncentruje i negatywnie wpływa na efektywność i jakość ich pracy. Niestety w biurach typu open space problem ze zbyt dużym natężeniem hałasu jest wręcz nagminny.

Rozwiązaniem jest wytyczanie stref ciszy w biurach oraz wybór materiałów do ich wykończenia, które mają właściwości dźwiękochłonne i dźwiękoizolacyjne. W tej roli idealnie sprawdzają się panele akustyczne, sufity dźwiękochłonne oraz budki akustyczne i kabiny do rozmów telefonicznych czy te dedykowane do wykonywania prac projektowych.