Nowoczesne biuro – na co zwrócić uwagę podczas projektowania?

W ciągu ostatnich lat trendy w aranżacji nowoczesnych przestrzeni biurowych uległy dużym zmianom. Dziś wnętrza komercyjne nie tylko mają być funkcjonalne, ale i maksymalnie dostosowane do potrzeb najemców. Dzięki temu wzrasta efektywność i kreatywność pracowników, co docelowo przekłada się na sukces całej firmy. Na jakie zatem czynniki trzeba zwrócić uwagę podczas projektowania wnętrza nowego biura?

Nowoczesne biuro, czyli jakie?

Podczas aranżacji przestrzeni biurowej musimy pamiętać, że powinna ona spełniać potrzeby nie tylko najemcy, ale firmy jako organizacji. Warto więc zdecydować się na elastyczny projekt biura, który bez większego problemu można będzie reorganizować w razie potrzeby – przykładowo, gdy firma będzie przechodzić restrukturyzację. Wówczas zmiana układu stanowisk pracy czy wytyczenie dodatkowych stref, zapewniających pracownikom dobre warunki do pracy, nie będzie dużym problemem. Oczywiście czasem blokadą w takim podejściu jest istniejąca już bryła budynku i wytyczone w niej pomieszczenia. W takiej sytuacji warto z kolei pozostawić sobie „pole do manewrów”, wybierając modułowe wyposażenie biura.

Jeśli zależy nam, by urządzane biuro było nie tylko funkcjonalne, ale i stwarzało pracownikom dobre warunki do realizacji powierzonych obowiązków, to zwróćmy uwagę na 6 kluczowych aspektów.

  1. Układ pomieszczeń biurowych,
  2. Wydzielenie stref do pracy grupowej i indywidualnej,
  3. Eliminacja źródeł hałasu,
  4. Dostęp do światła,
  5. Wspieranie integracji,
  6. Unikalny design biura.

Charakter pracy poszczególnych pracowników różni się w zależności od zajmowanego stanowiska. Z tego względu na etapie aranżacji wnętrz biura bardzo ważne jest przeanalizowanie poszczególnych ról pracowników. Wiedza na temat codziennej organizacji pracy pomaga w ustaleniu, czy w biurze mają przeważać części wspólne (open space), czy raczej powinny być to wydzielone, kilkuosobowe pokoje. Należy także zadbać o stworzenie w biurze dedykowanych stref zapewniających prywatność – sale spotkań, miejsca do przeprowadzania rozmów telefonicznych czy pracy w skupieniu. 

Dużym problemem we współczesnych biurach jest także poziom hałasu. W celu zapewnienia pracownikom komfortu warto wykorzystać do ich zaprojektowania materiały tłumiące dźwięki, a urządzenia biurowe ulokować w dedykowanych do tego strefach. Równie istotna jest kwestia odpowiedniego rozmieszczenia pomieszczeń wspólnych na etapie tworzenia space planów.

Podczas projektowania nowoczesnego biura musimy także pamiętać o zapewnieniu pracownikom dostępu do światła. Szczególną rolę odgrywa jego naturalne źródło, jednak ze względu na godziny pracy czy systemy zmianowe, nie można pominąć również odpowiedniego rozplanowania sztucznego oświetlenia. 

Pracownicy oczekują dziś, że biura, w których pracują, klimatem zbliżone będą do warunków domowych. W projektach nie może zatem zabraknąć stref sprzyjających relaksowi, aktywności sportowej czy kuchni. Dzięki nim pracownicy mają dodatkowo okazję do lepszej integracji, co z kolei przekłada się na jakość ich pracy w grupie.

Nowoczesne biura powinny również stylem i designem podkreślać indywidualny charakter danej marki. Współczesne trendy w aranżacji przestrzeni komercyjnych często są nakierowane na opowiedzenie historii firmy poprzez zastosowanie w ich wnętrzach konkretnych materiałów, kolorów czy faktur. Warto postawić w aranżacji biura na jeden, powtarzalny motyw, unikalny dla danej marki.

Podczas urządzania nowoczesnego biura należy również pamiętać, że środowisko pracy w dużej mierze decyduje o naszej efektywności. Co więcej, coraz częściej staje się elementem wyróżniającym daną firmę i zachęcającym pracowników do wybrania właśnie jej oferty pracy.